Cloud Computing, a więc obecne przechowywanie danych

Posted on 15/03/2022 7:43am

Jeżeli używasz na co dzień z takich rozwiązań jak Google Kalendarz, Google Dysk albo Dropbox stykasz się z praktycznym użytkowaniem tzw. cloud computing. Dzięki takiemu rozwiązaniu posiadamy całość naszych danych, zdjęcia oraz wszelkie zapiski ciągle pod ręką bez względu na urządzenie z którego w danym momencie korzystamy.


cloud computing, chmura
Author: JD Hancock
Source: http://www.flickr.com
W najprostszym ujęciu, cloud computing a więc dane w chmurze, to sposób przechowywania oraz dostępu do danych oraz aplikacji przez Internet (polecamy wiązki konfekcjonowane) - bez zapisywania tychże bezpośrednio na dysku twardym naszego PC albo laptopa czy też innego urządzenia. Jak to działa? W tradycyjnym, obowiązującym podejściu, programy i aplikacje włączaliśmy oraz zapisywaliśmy lokalnie na dysku twardym. Dane w chmurze natomiast, zachowywane są na serwerach korporacji zewnętrznych takich jak Google i udostępniane nam jako świadczenie dostępne przez Internet. W ten oto sposób mamy do nich dostęp z każdego miejsca, z dowolnego urządzenia podpiętego do sieci. To właśnie ta cecha powoduje, że cloud computing jest technologią bardzo komfortową w użytkowaniu. odbiorca np. usługi Dropbox, ponosi koszty za wynajęcie miejsca na serwerach korporacji Dropbox. Nie ma zatem przymusu kupowania własnych serwerów takich jak. centos server, ażeby zbierać wszystkie swoje dane tj. fotografie, filmy, bibliotekę muzyczną.


chmura, dane, cloud computing
Author: Chris Potter
Source: http://www.flickr.com
Rozmawiając o danych w chmurze warto dodać, że do rozwoju cloud computingu w znacznej mierze odcisnął swe piętno nasilenie znaczenia technologii mobilnych - w tym smartfonów. Potencjał cloud computingu jest bardzo duży a sama technologia rośnie niesłychanie szybko. Warto dodać, że już nawet całe urządzenia codziennego użytku mogą być “zanurzone w chmurze”. Doskonałym przykładem jest Google Chromebook, czyli komputer, którego OS opiera się właśnie na cloud computingu. ma również dużą wartość nie tylko dla indywidualnych konsumentów lecz również dla większych przedsiębiorstw. Zbudowanie i utrzymanie złożonych aplikacji jest bardzo kosztowne i wymaga olbrzymich nakładów sprzętowych i ludzkich. Dzięki chmurze, można usunąć te czynniki gdyż dane przedsiębiorstwo nie musi bezpośrednio zarządzać całą technologią i oprogramowaniem. Wszystkim kieruje firma (zewnętrzna, która udostępnia dane zapisane na przeróżnych modelach serwerów tj. centos server, przez Internet.

Tags: PC, technologia, Cloud computing, Dropbox