Co w pracowni umieć winnyśmy, a o czym się nie wspomina? Zajrzyj!

Posted on 02/01/2022 7:19am

Mało kto z nas ma świadomość, jak zaawansowane technicznie są obecnie pracownie, w których gromadzone są na przykład fragmenty tkanek ludzkich lub prowadzone są badania nad kosmetykami czy medykamentami.


monitoring
Author: rafael parr
Source: http://www.flickr.com


Należałoby sobie uprzytomnić, iż laboratorium to nie tylko wykonane ze szkła probówki i przyrządy, a funkcjonujące tam osoby muszą mieć rozeznanie nie tylko w chemii bądź mikrobiologii.


technologia
Author: Kārlis Dambrāns
Source: http://www.flickr.com


Jednym z podstawowych składników używanych w laboratoriach jest ciekły azot. Ze względu na jego małą temperaturę wrzenia ( -195,8 stopni Celsjusza!) jest znakomity do chłodzenia preparatów czy jako czynnik termostatyczny. Takowa temperatura oznacza jednak, że do trzymania go potrzebne są szczególne pojemniki. Zbiornik na ciekły azot zwany jest czasem również pojemnikiem Dewara (od jego wynalazcy) - więcej szczegółów. Naczynia takie są wykonane z stali i wyposażone w stosowne systemy (SP - ogrzewanie na podczerwień) ochraniające. Strach pomyśleć, co mogłoby się stać, gdyby PRacownik laboratorium puścił na siebie znaczną ilość takiej substancji. Płynny azot jest oczywiście stosowany w lecznictwie np. do wymrażania zmian skórnych, jednak zawsze odbywa się to pod ścisłą kontrolą. Niezabezpieczony wypływ LN2 może być niesłychanie niebezpieczny.




Poza tego typu pojemnikami pracownia musi dysponować dodatkowo różnego rodzaju maszynami, pozwalającymi regulować na przykład napięcie elektryczne. W tym celu przydaje się autotransformator, który pozwala przykładowo zredukować napięcie z sieci elektrycznej i zaadaptować je do wymagań konkretnego sprzętu - .


Ma to szczególne znaczenie, jeżeli laboratorium pracuje na sprzęcie amerykańskim, jaki nieraz wymaga takich przemian.


Jak widać, pracobiorca laboratorium naukowego ma mieć dużą wiedzę nie wyłącznie ze swego ogródka, ale także z innych nauk przyrodniczych.

Tags: temperatura, PRacownik, człowiek, Bor