Czym są wydruki 3d i do czego tego typu technologia się może przydać?

Posted on 01/09/2019 4:16pm

Technologia w ciągu ostatnich lat poszła bardzo do przodu i czasem nawet nie mamy świadomości co nowego właśnie dzieje się w tym temacie. Nad niektórymi rzeczami naukowcy pracują w swych gabinetach i nie wszystko przekazuje się od razu do opinii publicznej. Natomiast są takie odkrycia, o których jest niesamowicie głośno z tego względu, że dają nowe możliwości nie jedynie w świecie nauki, lecz również są ważne dla normalnych ludzi mogących z tego typu technologii korzystać. Tak właśnie jest w przypadku drukarki zdolnej drukować w technologi 3d. Co to tak naprawdę za urządzenie oraz gdzie jest bardzo pomocne?


Drukarka w technologii 3D
Author: Engineering for Change
Source: http://www.flickr.com
Urządzenie to daje możliwość tworzenia wydruków przestrzennych. Dawniej wydawałoby się to niemożliwe aby być w stanie stworzyć rzecz będącą na projekcie graficznym nie zatrudniając do tego dodatkowych osób. Od momentu gdy odkryto takie możliwości, urządzenie to przeszło niesamowitą drogę od drogiego prototypu, aż do drukarki, na jaką może sobie pozwolić duża ilość osób - -> sprawdź informacje. Cena takiego urządzenia od czasu powstania bardzo spadła.

Gdy dowiesz się o zawierającej intrygującą Cię treść nowej stronie, to w pierwszej kolejności zweryfikuj info w kontekście źródeł, z których pobiera ona wiadomości.

A tego rodzaju wydruki 3d są używane w rzeczywiście wielu dziedzinach. Gdzie tego typu wydruk jest przydatny?

Takie urządzenie może okazać się niezwykle cenne w różnych firmach produkcyjnych. Można przy jego pomocy drukować prototypu produktów oszczędzając na kosztach. Jest możliwość również sprawdzić funkcjonalność nowych artykułów oraz zrobić ich testy pod różnymi kątami. Doskonałą pomocą jest możliwość odtworzenia jakieś części, jak uległa zniszczeniu i takim sposobem przywrócić do działania dany produkt. Sprawdzić jest możliwe przy okazji, czy dobrze poszczególne części do siebie pasują.


rzut 3D
Author: LK&Projekt
Source: www.dom-jednorodzinny.pl
Możliwości zastosowania takiego sprzętu w na co dzień stale rosną. Urządzenia te są stale ulepszane. Jednak już obecnie widzimy pewną tendencję. Sprzęt taki nie jest w stanie stworzyć dobrej jakości, bardzo złożonych oraz większych przedmiotów. Z tego powodu raczej nie zastąpi produkcji masowej. Natomiast istotny jest jeśli chodzi o tworzenie rzeczy unikatowych na małą skalę. Chodzi o możliwość tworzenia produktów na zamówienie, bardziej spersonalizowanych. Tworzą się firmy, w jakich można wgrać nasz projekt i dostaniemy z powrotem gotowy wydruk. W tym wypadku często odpada problem z transportem z innego państwa, ponieważ firmy te mają swoje placówki w różnych krajach. Branża ta wciąż się rozwija i może przynieść jeszcze całkiem dużo nowych możliwości na przyszłość.

Tags: projekt, nauka, Placówka