Dzięki energii elektrycznej mamy w XXI wieku możliwość życia na poziomie, o którym mogli jedynie pomarzyć nasi przodkowie

Posted on 02/06/2020 8:20am

Wyrazy energia elektryczna mają dla nas, obywateli nowoczesnego świata, magiczne znaczenie, pomimo tego że praktycznie nie zdajemy sobie z tego faktu sprawy. Zabieganie w szarym życiu oraz natłok obowiązków zawodowych i tych prywatnych powodują, że nie zauważamy tych błogosławieństw, jakie wypływają z wykorzystywania sprzętów działających na prąd. Najzwyczajniej w świecie wchodzimy do salonu i włączamy odbiornik telewizyjny, aby oglądnąć Wiadomości. Pewien dramat rozpoczyna się dopiero wtedy, gdy następuje przerwa w dostawie energii elektrycznej z powodu bieżących napraw bądź w wyniku potężnego gradobicia.
Tuż po wojnie cały kraj pokrył się liniami wysokiego napięcia. Jednak okazuje się, że to nie wystarcza, żeby zwykły obywatel miał energię elektryczną w swoim lokalu mieszkalnym. Niezbędne są takie urządzenia jak transformatory, które redukują napięcie, żeby prąd nie uszkodził maszyn, których używamy na co dzień, czyli np. ekspresu do kawy bądź opiekacza do kanapek. I w tym przypadku również zapominamy o tych jakże pożytecznych urządzeniach do obniżania napięcia.

wnętrze konsoli playstation
Author: nsr1986
Source: http://www.flickr.com
Z kolei transformatory sieciowe umieszcza się we wszelkiego typu sprzętach, które działają na prąd. Przy czym należałoby nadmienić, że zasada działania pozostaje niezmienna. Do wyjaśnienia tego zjawiska fizycznego trzeba odwołać się do prawideł rządzących przyrodą, a konkretniej, do prawa Ohma. W myśl tej normy natężenie jest wprost proporcjonalne do napięcia, a w praktyce staje się to fakt o tyle ważny, że pozwala przesyłanie energii na dalekie odległości bez większych strat. A transformatory sieciowe, które odnajdziemy w urządzeniach elektrycznych pełnią nieco odmienną rolę (MS elektronik - sklep z częściami elektornicznymi). Mianowicie, sprzęt elektroniczny pozostaje tak delikatny, że mógłby z łatwością ulec awarii, jeżeli napięcie prądu byłoby zbytnio wysokie, dlatego rola transformatorów jest nie do oszacowania.Każde urządzenie, które posiada cokolwiek wspólnego z prądem jest mało odporne na wyładowania atmosferyczne. Burza z błyskawicami może wyrządzić dużo szkód i spalić tak nieduże transformatory sieciowe, jak i zakłócić pracę większych maszyn.Author: Kitmondo Marketplace
Source: http://www.flickr.com
Gdy zatem zbierają się na horyzoncie ciemne chmury, warto wyłączyć z gniazdka jak najwięcej domowych sprzętów, żeby nie zostały uszkodzone podczas wyładowań atmosferycznych. W końcu dane nam żyć w epoce, kiedy dostęp do maszyn jest w gruncie rzeczy niczym nieograniczony. I z pewnością nasze antenatki chwyciłyby się za głowy w geście zdziwienia, jeżeli usłyszałyby, że fatałaszki pierze się w pralce, a sernik wypieka w elektrycznym piekarniku.

Tags: Energia, sprzęt, prąd