Gniazdo poczwórne i gniazdo satelitarne jako niezbędne elementy domowej elektryki

Posted on 07/02/2023 7:27am

Rozsądnie rozmieszczona elektryka jest gwarancją komfortowego używania znajdujących się w domu sprzętów elektrycznych. Dostępne jest wiele rozmaitych typów gniazdek, niektóre z nich są zbędne, ale są również takie, które obowiązkowo należy posiadać.

gniazdko elektryczne
Author: Mebel Rust
Source: Mebel Rust
Tym, bez czego nie poradzi sobie żadna funkcjonalna kuchnia, jest gniazdo poczwórne. Sprzęty AGD, jak lodówka, lub kuchenka elektryczna, są instalowane jednorazowo i do nich można założyć tradycyjne gniazdko, jednak sytuacja, w której małe sprzęty musimy bez końca przełączać, byłaby niezwykle drażniąca. Miejsce na cztery wtyczki to wyjście praktyczne, a jednocześnie gustowne. Dzięki jego zastosowaniu w kuchni, w wygodny sposób skorzystamy z blendera, czajnika, czy młynka do kawy. Takie scentralizowanie źródła prądu w kuchni usprawnia także przyrządzanie pokarmów – nie musimy przemieszczać się po całej kuchni, żeby zastosować wybrane urządzenia. W pokoju dziennym natomiast niezbędne jest gniazdo satelitarne, które pozwala odbierać sygnał satelitarny z anteny. Zanim je zamontujemy, rozważmy, w którym miejscu najlepiej to zrobić – przewód, biegnący przez cały pokój, nigdy nie wygląda ładnie.Gniazdko elektryczne
Author: Tristan Schmurr
Source: http://www.flickr.com
Podobnie, jak różne inne typy gniazdek, tak i gniazdo poczwórne występuje w różnych modelach. Wybrane modele różnią się od siebie nie tylko ułożeniem kontaktów, lecz również sposobem montażu. Istnieją gniazda natynkowe i podtynkowe. Należy przy wyborze zadbać o bezpieczeństwo, najlepiej kupować gniazda z uziemieniem, a jeżeli są przeznaczone do pomieszczeń, w których narażone mogą być na kontakt z wodą, jak toaleta, czy pomieszczenie kuchenne, rozsądnie jest zdecydować się na wersję przeciwbryzgową, czyli z dodatkową klapką, chroniącą przed dostaniem się wody do wnętrza instalacji. Jeśli chodzi o gniazdo satelitarne, musimy rozważyć, czy wystarczy nam pojedyncze, czy też potrzebujemy zamontować ich więcej. W przypadku instalacji jednostkowej trzeba nabyć gniazdo końcowe, w przypadku większej ilości gniazd, wybieramy gniazda przelotowe, a jedno z nich musi być końcowe. Zanim udamy się na zakupy, dobrze jest skorzystać z powszechnie dostępnych informacji, albo zasięgnąć opinii fachowca, bowiem instalacja elektryczna to coś, co montuje się jednorazowo i służyć ma przez długi czas.

Tags: prąd, gniazdko, Instalacja elektryczna, kontakty, wtyczki