Każda firma w Rzeczypospolitej posiada ogromną liczbę dokumentów – co zrobić, gdy nie są już potrzebne? I co z innymi podmiotami?

Posted on 10/09/2020 9:18am

Kiedy ktoś zakłada w naszym kraju firmę, nie zawsze wie, jak mnóstwo różnych dokumentów będzie musiał gromadzić i magazynować. Poczynając od przeróżnych pism pism z urzedów, pozwoleń, FV, aż po akta pracowników i korespondencję. Gdzieś trzeba je przechowywać. A kiedy przestają być już niezbędne? Niszczenie dokumentów nie jest wcale tak łatwą sprawą.


szafka na dokumenty
Author: Timm Suess
Source: http://www.flickr.com
Nade wszystko należy oddzielić te, które są archiwalne i nadal potrzebne, od tych niepotrzebnych.

Opisany temat opisaliśmy z myślą Twoje oczekiwania. Czekamy na twoją opinię, czy spodobał Ci się wpis. Daj nam znać - przejdź do serwisu .

Później mieć w pamięci to, że niszczenie dokumentów musi przebiegać w dany sposób. Nie można ich po prostu złożyć i dać na wysypisko. Muszą zostać właściwie pocięte, tak, by nie możliwości odczytania z nich żadnych informacji – to bardzo istotne przy tzw. danych wrażliwych. Ciekawym rozwiązaniem na oddanie dokumentacji, która nie zawiera tak ważnych informacji jest recykling dokumentów. Okazuje się, że to nic niezwykłego, nie wymaga sporo działań, a niepotrzebny papier może być raz jeszcze przetwarzany.

Więcej na ten temat: Destroy & Recycling - niszczenie dokumentów księgowych

Ponadto – wasza firma nie musi być za to odpowiedzialna sama! W dzisiejszych czasach w Rzeczypospolitej istnieje wiele firm, które recykling dokumentów mają w swej ofercie. Najczęściej jest to tak, iż firma przywozi do określonego zakładu swoje kartony z plombami i umiejscawia je w strategicznych miejscach biura (bardzo dobrym miejscem często jest pomieszczenie ksero). Zatrudnione w firmie osoby mogą do nich wkładać niepotrzebny, zużyty papier. Kiedy pudła się zapełniają, firma od recyklingu zabiera je z biura. Co ważne – następnie niszczy (z ciekawostek – można poprosić, aby ten proces został nagrany!), a właściciel otrzymuje certyfikat. Nieco inna sprawa występuje z zakładami państwowymi i placówkami oświatowymi.

Zobacz również - - brakowanie dokumentów


One muszą nade wszystko robić brakowanie dokumentów. Na czym to polega? Trzeba oddzielić dokumenty, nie będące już ważne czasowo (przykładowo – arkusze z ocenami). Zasadniczo brakowanie dokumentów powinno być przeprowadzane raz do roku, bywa jednak, że robi się to nie tak często (najczęściej tyczy do jednakże niewielkich archiwów). Bardzo ważną informacją w powyższym temacie jest to, iż, aby tego typu partie dokumentów zniszczyć, zgodę musi zawczasu wyrazić dyrektor danej placówki.

Tags: biura, dokumentacja, korespondencja