Ubuntu Server - instalacja oraz główne prace na serwerze

Posted on 11/07/2018 5:53pm

Ubuntu Server to nic odmiennego jak darmowa dystrybucja GNU/Linux bazująca na Debianie. Przeznaczona jest do zastosowania serwerowego. Po instalacji może zawierać pakiety serwera email, WWW, DNS, baz informacji i wielu innych. Wgrywanie odbywa się w trybie tekstowym. Jest projektem modyfikowanym obok Ubuntu, od jakiego różni się konfiguracją a także pakietami zainstalowanymi po niej.

Informatyk
Author: Harry Wood
Source: http://www.flickr.com
Serwer będzie wzmacniany przez najbliższe 5 lat, a tym samym decydując się na instalację tegoż systemu posiadamy gwarancję solidnej i pewnej pracy przez ów termin. Instalację Ubuntu Server 14.04 LTS możemy przeprowadzić korzystając z zapisanego na płycie DVD obrazu .iso, czy też za pomocą złącza USB. Ekran powitalny instalacji pozwala znaleźć tryb przetestowania Ubuntu 14.04, albo instalację systemu na dysku twardym notebooka.

Wybieramy “Zainstaluj Ubuntu” i dodatkowo język Krajowy po lewej stronie wyświetlonego pola. Wyświetlacz przygotowawczy do zainstalowania Ubuntu przynależy przygotować na partycji przynajmniej 6.4 GB przestrzeni dyskowej plus podłączyć komputer do sieci. Dalej porządkujemy dysk albo go partycjonujemy, w zależności od chęci. Następnie instalujemy, ustawiamy lokalizację, język klawiatury i stwierdzamy tożsamość użytkownika.Po dokonaniu wszelkich kroków, należy jeszcze poczekać na dokończenie powielania plików i konfiguracji pulpitu. Jeśli chodzi o pierwsze kroki, które będziemy mogli kłaść na serwerze, to w pierwszej kolejności trzeba go skonfigurować. Po pierwszym zalogowaniu na serwer musimy z miejsca go zaktualizować przez wydanie dobrego polecenia w terminalu. Po zamontowaniu właściwego języka winniśmy zaktualizować wciąż raz listę pakietów - zapoznaj się z ofertą
Informatyka
Author: Sylvain Kalache
Source: http://www.flickr.com
Przydatną rzeczą jest raport ssh, by w pokojowym zaciszu zdalnie, bez szwanku integrować się z naszym serwerem. Będziemy mogli zmienić nazwę hosta, jednakże nie jest ona wymagana do prawidłowej pracy Ubuntu Server.

Ściśle z filozofią Ubuntu, dostarczane wspólnie z systemem oprogramowanie musi być wolne. Z tego także powodu nie wszystkie standardowo obecne w systemie repozytoria są uruchomione zaraz po instalacji. Żeby zdobyć dojście do oprogramowania o zamkniętym kodzie, a wobec tego do poważniejszej liczby programów, wypada te repozytoria odblokować.

Tags: dysk, pliki, DNS, USB., ssh